1. /
  2. Новини
  3. /
  4. Новини
  5. /
  6. Що таке «травма свідка»?...

Що таке «травма свідка»? Як її розпізнати та подолати

«Зі мною все гаразд❗️»

Така реакція людини, яка стала очевидцем страшних подій, може сигналізувати про зовсім протилежне. Психологи називають цей стан «травмою свідка».

💬«Свідок трагедії переживає ті самі емоції, що й людина, яка потрапила в епіцентр небезпеки. Це механізм «ідентифікації». Людина ніби «вдягає» на себе ситуацію, за якою спостерігає. Але їй здається, що з нею все гаразд. Та й зі сторони можна не помічати нічого підозрілого. Насправді ж через те, що біль і переживання занадто великі, відбувається «заморозка» емоцій», – пояснила у прямому ефірі на сторінці Безбар’єрність та Координаційний центр КМУ / Mental Health UA психологиня, учасниця проєкту «Психосоціальна підтримка під час війни» Тетяна Єрмолаєва.

Травматичний досвід може проявлятися через погіршення сну: часті прокидання вночі, неприємні сновидіння, відчуття втоми на ранок. Ще одним симптомом може бути порушення роботи кишківника, втрата апетиту або навпаки – постійне відчуття голоду. Варто звернути увагу й на підвищення температури ввечері, що частенько списується на перевтомлення чи легку застуду.

⚠️ «Травма свідка» дуже підступна. Вона здатна ховатися всередині людини неймовірно довго, проявлятися через зміну світогляду, стосунки з близькими, самопочуття та різні оцінки ситуації, а через десятки років – прорватися на волю. І в цьому її головна небезпека.

«Подолати це можливо, хоча й не швидко. Просто стерти з пам’яті страшну подію не вийде. Зцілення полягає в тому, що ми перестаємо страждати так, ніби це відбувається знову і знову. Тому, якщо ви відчуваєте, що з вами відбувається щось незвичне – краще звернутися за консультацією до психолога», – радить Тетяна Єрмолаєва.

ℹ️ Цикл ефірів з фахівцями відбувається в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Олена Зеленська.

Записи усіх ефірів доступні за цим лінком ➡️https://bit.ly/3VcXk37

Більше порад щодо самодопомоги та піклування про інших – за посиланням 📲bf.in.ua/turbota

#тияк

#bezbariernist#безбарєрність#barrierfree