1. /
  2. Новини
  3. /
  4. Новини
  5. /
  6. 18 травня — День...

18 травня — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Березівська районна державна (військова) адміністрація долучається до вшанування пам’яті жертв одного з найбільших злочинів радянського тоталітарного режиму — геноциду кримськотатарського народу. Саме 18 травня 1944 року розпочалась примусова масова депортація кримських татар з їхньої історичної батьківщини — Криму.

Трагедія, яка назавжди залишилась у національній пам’яті

За наказом Сталіна, всього за кілька днів понад 190 тисяч кримських татар були насильно вивезені в товарних вагонах до віддалених регіонів СРСР: Узбекистану, Казахстану, Сибіру, Уралу та Поволжя. Люди вмирали ще в дорозі через нелюдські умови, спрагу та голод. У місцях заслання на них чекали тяжка примусова праця, антисанітарія, обмеження у базових правах та тотальний контроль. За різними оцінками, внаслідок депортації загинуло до 46% кримськотатарського населення.

Після вигнання радянський режим знищував пам’ять про кримських татар у Криму: руйнував мечеті, перейменовував населені пункти, нищив мову й культурну спадщину. Саме існування кримськотатарського народу намагалися стерти з історії.

Визнання та уроки минулого

У 2015 році Верховна Рада України визнала депортацію кримськотатарського народу актом геноциду. Щороку 18 травня в Україні проводяться пам’ятні заходи, аби нагадати про трагічні події минулого і донести правду до майбутніх поколінь. У 2024 році до цього визнання долучились Польща, Литва, Латвія, Естонія, Чехія та Канада.

Сьогодні, коли Крим знову перебуває під російською окупацією, репресії проти кримськотатарського народу тривають: арешти, переслідування, зникнення, заборона діяльності Меджлісу, утиски свободи слова та культури. Це ще раз підтверджує актуальність гасла: «Ніколи знову!»

Заходи в районі

Березівська районна військова адміністрація закликає всі територіальні громади, освітні та культурні установи району провести тематичні заходи:

  • уроки пам’яті;
  • виставки в бібліотеках та школах;
  • перегляд документальних фільмів;
  • підняття кримськотатарського прапора;
  • інформаційні кампанії в соціальних мережах.

Організаторам заходів рекомендовано використовувати методичні матеріали, історичні та інформаційні довідки, а також візуальні елементи брендбуку, які розроблені Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим і направлені до районів Одеською обласною державною адміністрацією.

Ресурси:

Пам’ятаємо. Шануємо. Боремося за справедливість.