Березівська РВА долучилася до інформаційно-просвітницьої кампанії “Чиновники під забороною”
В Україні стартував другий етап кампанії «Чиновники під забороною» під назвою «Територія вільна від чиновників». Її сутність – привернути суспільну увагу до негативної конотації поняття «чиновник» і заохотити громадян вживати українські відповідники, – повідомляє Національне агентство України з питань державної служби. Про це повідомляє НАДС.
Нацагентство з питань державної служби поставило собі на меті переконати українців відмовитися від ментально та історично чужих понять, зупинивши імперські традиції у позиціонуванні національної державної служби та очистити Україну від чиновників з лексичної точки зору. Що пропонують натомість та чи використовують самі законотворці сумнівне слово – розбирався Фарватер.Схід.
На заміну слову «чиновник» Нацагентство пропонує українське словосполучення «державний службовець» і заперечує їх рівнозначність та синонімічність. На думку фахівців НАДС чиновник асоціюється з недбалістю, корупцією, формалізмом, марноїдством та роботою «для галочки», а от державні службовці – орієнтований на результат взірець відповідальності, доброчесності, сервісності та лідерства.
Як зазначає Етимологічний словник української мови Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, з відповідною семантикою слово «чиновник» для української мови є запозиченим з російської, до якої, в свою чергу, увійшло зі старослов’янської через давньоруську. Корінь слова «чин» означає військове звання, ранг; а чиновник – це службовець того або іншого рангу.
Словник термінів і понять з державного управління авторства В.Малиновського (Київ, 2005р.) каже, що чиновник — це особа, яка перебуває в державно-службових відносинах на засадах присяги з юридичною особою публічного управління і здійснює за дорученням останньої управлінської функції відповідно до наданої компетенції.
У своїй просвітницькій кампанії НАДС спирається також і на проведене ними експрес-опитування серед 1310 держслужбовців з усієї України. З нього виходить, що байдужі до того, як їх називають 88% респондентів. Варто додати, що загальна чисельність працюючих державних службовців станом на 30.09.2024 за інформацією самого Агентства – 157 719 осіб. Тобто в опитуванні взяли участь менше 1%.
Нині слово «чиновник», яке за версією НАДС негативно асоціюється з корупцією, неодноразово зустрічається у чинній Постанові Кабміну «Про затвердження Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки» (у редакції від 22.10.2024).
Як наголошує НАДС – слово «чиновник» є імперським наративом. Дійсно, поняття класу «чиновників» у російській імперії з’явився в рамках реформ Петра I у 1722 році із появою «Табеля про ранги» – єдиної системи звань, чинів та рангів у військовій, цивільній та придворній службі. Табель діяв аж до більшовицього жовтневого перевороту, відомого як «Октябрьская революція», опісля якого клас чиновників офіційно ліквідували, а осіб, зайнятих у сфері держуправління, стали називати державними службовцями. Чи не свідчить це опосередковано про те що і словосполучення «державний службовець» підлягає деколонізації, як наратив радянщини?
Нагадаємо, що в Україні тривають процеси декомунізації та деколонізації, розпочаті незабаром після розпаду СРСР та активізувались у період з 2014 року, набувши апогею після початку повномасштабного вторгнення росіян на суверенну українську землю.